3+1 tip, jak si zlepšit němčinu, plus moje tipy na německé filmy

Existuje spousta způsobů, jak si zlepšit řeč a slovní zásobu. Je dobré mít na paměti, že každému vyhovuje něco trochu jiného. Níže uvádím tipy, které pomohly mně a které mohu za sebe doporučit 😉

Tip č. 1 Čtěte!

To není moc přelomová rada, zkusím to jinak.

Čtěte cokoliv v němčině!

Teď už je to lepší 😉

Při čtení si rozšíříte slovní zásobu a zároveň jste v kontaktu i s gramatikou, sice pasivně, ale i to se počítá. Čtěte cokoliv, co vás bude bavit. Na trhu je spousta knih a časopisů v němčině v různé obtížnosti, vyberte si podle své úrovně a hlavně žánr, který vás zajímá. Jinak by se vám mohlo stát to co mně, koupila jsem si v němčině první dva díly Harry Potter a nikdy je nepřečetla. Proč? Protože jsem ten příběh už znala a neměla potřebu jej čít znovu, když jsem ale otevřela detektivku od Jo Nesbø Sněhulák (Snowman) v angličtině, kterou jsem předtím ještě nečetla, doslova jsem ji zhltla.

Co se časopisu týče, mohu doporučit Deutsch perfekt. Časopis vychází každý měsíc a obsahuje články a cvičení v různých obtížnostech. V článcích je rozebíráno aktuální dění a i jejich délka na 1-2 A4 je sympatická.         

Číst ale můžete i složení potravin, příspěvky na sociálních sítích u německy mluvících influencerů nebo třeba německé zprávy na internetu, fantazii se meze nekladou 😉

Tip č. 2 Pište!

Dělejte si poznámky a výpisky!

Ať už jde o slovíčka nebo gramatiku vše, co nejenom čtete nebo slyšíte, ale i píšete, si lépe zapamatujete. Pokud si budete dělat výpisky na lístečky nebo malé kartičky, máte i dobrý materiál k opakování, který můžete brát všude sebou a procvičovat ve volných chvílích.

Pokud se učíte nová slovíčka, napište si pro každé jednu, dvě věty, ve kterých nové slovíčko použijete. Takový postup vám sice zabere více času, nová slovíčka si ale lépe zapamatujete.

Zařaďte němčinu do každodenního života, napište si nákupní seznam nebo váš to do list v němčině anebo doma můžete nalepit na předměty lístečky s jejich názvem v němčině.

Učte se už od začátku podstatná jména i se členy a jejich tvary v množném čísle a u sloves jejich tvary v préteritu a perfektu!

Já udělala právě tu chybu, že jsem se už primárně s novým slovíčkem neučila jeho tvar v množném čísle a ve výsledku jsem si přidělala ještě víc práce, když jsem se tvary musela doučit, než kdybych se je učila už od začátku spolu se slovíčky.

Tip č. 3 Poslouchejte!

Pusťte si film, seriál nebo písničku v němčině.

Při poslechu jste opět v kontaktu se slovíčky, gramatikou, ale hlavně slyšíte výslovnost, kterou se z učebnice nebo knížky nenaučíte. A i tady platí, koukejte na cokoliv, co vás baví. Pusťte si video na YouTube, podcast, písničku, seriál nebo film v němčině.  Můžete si poslechnout i pomalu namluvené zprávy z aktuálního dění v němčině tzv. „Langsam gesprochene Nachrichten“ od Deutsche Welle.

Filmy a seriály můžete sledovat buď přímo z německé produkce anebo německy nadabované. Do začátku si můžete zvolit doprovodné titulky v češtině. Sice se to úplně nedoporučuje, protože se nejspíš soustředíte na titulky, kterým rozumíte a ne na mluvený projev. Na druhou stranu, pokud film či seriál bez titulků v půlce vypnete, protože mu nerozumíte, dává větší smysl si jej pustit s titulky ;-). Pokud jste už zdatnější, pusťte si film v němčině s německými titulky, pomůžou vám, když zrovna nebudete rozumět mluvenému projevu.   

Slovíčka nebo fráze, kterým nerozumíte, si napište a najděte si je později ve slovníku.

Tip č. 4 Mluvte!

Ale s kým??!

Na začátku nejlépe s někým, kdo německy umí a opraví vás, abyste si nezafixovali chyby. Já za sebe mohu doporučit konverzaci s lektorem přes Skype. Není to ta nejlevnější varianta, ale šetří každopádně váš čas (nejednou jsem si skypovala v pyžamu a přes sebe měla svetr, abych na kameře vypadala normálně oblečená :-D). Výuka probíhá v pohodlí vašeho domova. Samozřejmě můžete chodit i na klasické lekce konverzace do jazykové školy pokud vám to vyhovuje. Levnější varianta je pak káva nebo pivo s kamarádem/kamarádkou, která umí německy.

Pokud si budete platit lekce, najděte si sobě sympatického lektora. Budete se na hodiny s ním o to víc těšit a spíš se během lekce uvolníte a rozmluvíte.

Německé filmy, které (podle mě) stojí za to vidět

  • Die Welle – Může se v dnešní době opakovat minulost, kdy jeden jedinec zfanatizuje davy a ohrozí demokracii…? Velice zajímavý film natočený podle skutečné události.
  • Fack ju Göhte – Hlavní hrdina, který je právě propuštěn z vězení, si chce vyzvednout ukrytý lup, ten zakopala už dříve jeho kamarádka na staveništi. Ve chvíli, kdy k místu dorazí, stojí na místě bývalého staveniště budova gymnázia. Zeki Müller (hlavní hrdina) se nechá proto zaměstnat jako učitel a začne hloubit tunel pod školou. Volnočasová komedie, kterou stojí za to vidět stejně jako její pokračování.
  • Good Bye, Lenin! – Film začíná v říjnu 1989, hlavní hrdina Alex se účastní protistátní demonstrace a je zatčen, v tom ho uvidí jeho matka zarytá socialistka a následkem srdeční příhody upadne do kómatu. Probudí se po 8 měsících, kdy Berlínská zeď už dávno padla a Německo se sjednotilo. Alex chce předejít šoku a další možné srdeční příhodě matky a tak ji udržuje v tom, že socialistické Německo stále existuje a vytváří kvůli tomu i vlastní televizní zprávy.  
  • Er ist wieder da – Úplná klasika, kterou by měl vidět každý! Jak by to vypadalo, kdyby se Hitler probudil v dnešním Německu? Film je plný vtipných situací, jak se Hitler vypořádá s moderním světem, ale zároveň je i lehce znepokojující, jak si dokáže (opět) získat popularitu mezi lidmi.
  • Ein Freund von mir – V Čechách bohužel nepříliš „profláklý“ film pojednávající o přátelství dvou naprosto různých lidí. Hlavní hrdina Karl je introvert, oproti tomu Hans je hlučný a tak trochu blázen, jak se může taková dvojce seznámit a spřátelit? Vedle děje vás nalákám i na obsazení – Daniel Brühl a Jürgen Vogel 😉 
  • Keinohrhasen – Zajíček bez oušek je klasická, volnočasová, romantická komedie. Hlavní postava Ludo pracuje jako bulvární novinář, k jeho smůle je odsouzen k veřejně prospěšným pracím v dětském centru. Tady potkává Annu, jeho bývalou spolužačku, které během školy dělal samé naschvály a ona mu je teď hodlá všechny oplatit.
  • Kokowääh – Kokowääh neboli kohout na víně je opět volnočasová, romantická komedie. Hlavní postava Henry dostává jako scénárista životní šanci, napsat scénář k filmové adaptaci slavného románu. Autorkou knihy je jeho bývalá přítelkyně, kterou by chtěl Henry získat zpět. Aby toho nebylo málo, zazvoní jednoho dne u jeho dveří osmiletá Magdalena, která (jak Henry zjišťuje) je jeho dcerou. Děj je celkem předvídatelný, ale i přesto plný vtipných situací.

Závěrem je také důležité zmínit, že studium jazyka je běh na dlouhou trať a pokud se chcete zlepšit, budete muset učení věnovat pravidelně nějaký ten čas (záměrně neuvádím kolik, protože to je pro každého individuální) ;-).

Dejte němčině aspoň chvilku každý den, koukněte na německý film, pusťte si písničku v němčině, začněte sledovat německého influencera a čtěte jeho příspěvky anebo si přečtěte pár stránek z knížky v němčině nebo z učebnice. K tomu abyste mluvili plynule německy, to stačit nebude, ale minimálně se vám zvětší slovní zásoba a tzv. si „naposloucháte“ („nakoukáte“ ;-)) gramatiku.

Doporučuji také kombinovat více způsobů učení, například při čtení nebo poslouchání si zároveň vypisovat slovíčka a fráze a použít k tomu třeba ještě barvy, lépe si budete dané slovíčko pamatovat.

Chcete pracovat v Německu jako lékař/ka, ale nevíte, jak vyřídit aprobaci? Chtěli byste návod, kdy nebudete muset nic nikde složitě studovat? Objednejte si eBook “Lékařem v Německu I”, najdete v něm všechny potřebné informace pro vyřízení aprobace v zemích bývalého východního Německa (tedy v Berlíně, Braniborsku, Durynsku, Meklenbursku-Předním Pomořansku, Sasku a Sasku-Anhaltsku).

  • přehled potřebné dokumentace i s adresami, kam žádost o aprobaci zaslat
  • informace o průběhu zkoušky z odborné němčiny (Fachsprachprüfung) a jak se k ní přihlásit
  • návod jak napsat a strukturovat životopis a průvodní dopis             
  • moje tipy rady, díky kterým na celém procesu ušetříte nemalé peníze a hlavně to nejcennější, váš čas

Pokud teď řešíte zda odejít do Německa nebo ne, mohl by vás zajímat e-book s 10 nejčastějšími dotazy a odpovědmi na ně. V e-booku najdete odpovědi například na tyto otázky:

  • Najdu vůbec jako čerstvý absolvent bez zkušeností pracovní místo?
  • Kde budu v Německu bydlet?
  • Jak v Německu funguje systém zdravotního pojištění?
  • Jaký je plat lékaře nebo sestry v Německu? Jaké jsou tam náklady na život?

Jsem lékařka, manželka a čerstvá maminka pracující a žijící přes pět let v Německu. Pomáhám lidem se získáním povolení k výkonu lékařského zaměstnání, přípravou na pracovní pohovory nebo vyřízením rodičovského příspěvku, aby ušetřili vlastní nervy i čas. Celý můj příběh najdete zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.