Moje cesta za aprobací

Trable se “Stellenzusage”

V prvním článku jsem se věnovala obecně aprobaci a co obnáší její získání, ale chtěla jsem se podělit i o osobní zkušenost. Setkala jsem se tenkrát totiž s jednou překážkou a to tzv. Stellenzusage.

Když jsem v roce 2016 řešila aprobaci já, byly podmínky pro udělení aprobace (v Bavorsku) trochu jiné než jsou dnes a bylo nutné mít příslib pracovního místa (Stellenzusage). Bez toho nebyla dokumentace kompletní a tak by se mohlo stát, že mi aprobace nebude udělena. Začala jsem tedy zároveň s vyřizováním aprobace hledat i pracovní místo, abych takový příslib získala.

Vyřízení aprobace trvá měsíce a i proto nemá smysl čekat s hledáním místa, až ji budete mít v ruce. Vyplatí se odeslat žádost (pokud máte všechny potřebné doklady, ne všechny spolkové země totiž vyžadují předložení Stellenzusage) a paralelně si hledat zaměstnání, co vám taky může chvíli trvat. 

 Pracovní místo najdete i bez aprobace, než vám bude udělena. Samozřejmě se může stát, že upřednostní uchazeče už s aprobací, pokud například potřebují v dané nemocnici někoho, kdo může hned vykonávat služby. Bez aprobace budete zaměstnáni na začátku pouze na nějaké pomocné pozici, případně na hospitaci.

Ale je možné, pokud jste absolvent s horší jazykovou výbavou a nebo se ucházíte o lukrativnější obor (pediatrie, oční, kožní apod.) a nebo obojí (můj případ) 😅, že budete mít do začátku podobně jako já problém pracovní místo najít.

Jak jsem to vyřešila já

Já jsem to vyřešila tak, že jsem napsala na příslušný úřad v Mnichověvysvětlila svoji situaci, tedy že se o pracovní místo v Bavorsku aktivně ucházím, ale bez aprobace prozatím marně. Odpovědí mi bylo, že mám tedy zaslat “důkaz”, že si místo hledám, tedy pozvání k pohovorům a případné odmítnutí například pro jiného uchazeče o místo.

Samozřejmě jsem mohla hledat dál a počkat, až nějaké místo opravdu najdu nebo si hledat místo v jiném oboru jako třeba interna nebo anesteziologie, kde jsou volná místa prakticky vždy. Najít pracovní místo je nakonec (asi tak jako se vším) pouze otázka času, já byla ale (pořád jsem 😄) hodně netrpělivá a chtěla jsem aprobaci držet v ruce co nejdříve.

Jak bych to udělala dnes

Teď s odstupem času si o to více uvědomuji, že podobné strachysložitosti nebyly vůbec potřeba. Pracovní místo najdete a zda už máte nebo nemáte aprobaci, na tom mnoho nezmění. Chce to jen hledat a být trpělivý nic víc, nic míň. Druhá věc je, že dokud nemáte aprobaci, nesmíte pracovat jako lékař a to má i své výhody.

Aha a jaké?

Můžete pracovat jako “pomocná síla” nebo nastoupíte oficiálně na hospitaci.

Tady bude potom záležet, jak se k tomu váš zaměstnavatel postaví, já jsem měla na začátku pracovní smlouvu na pomocnou pozici za nižší plat, která platila do doby získání aprobace a mojí naplní práce byly například jednoduché plánované příjmy nebo ranní vizity, když jsem se už trochu rozkoukala. Samozřejmě jsem pracovala pod dohledem a nic jsem nepodepisovala a ani jsem nedělala služby.

Jméno mi teda zkomolili 😅

Tato doba byla víc než přínosná v tom, že po mně ještě nikdo úplně nic moc nechtěl nebo neočekával a já se mohla zapracovat a zároveň jsem už dostala nějakou tu korunu a mohla tak zaplatit nájem a další výdaje.

Proto, pokud začnete někde “pracovat” bez aprobace, jejíž vyřízení trvá okolo tří čtyř měsíců, není to žádná tragédie, naopak můžete to hezky využít ve svůj prospěch!

Máte totiž docela slušný čas se seznámit s pracovištěm, zapracovat se a v neposlední řadě poznat i “zákulisí” daného pracoviště, jako jsou vztahy mezi kolegy a primářem (Chefarzt), obecně atmosféru na pracovišti a nebo jak moc se dbá nedbá na vzdělávání mladších kolegů.

Toto vás na začátku možná ani nenapadne řešit, je to ale důležité, protože špatná atmosféra, nepomáhající si kolegové nebo primář, kterému je fuk, zda se něco nového naučíte nebo ne, vám znechutí i tu nejprestižnější kliniku s nejmodernějším vybavením a chuť a energie do práce a studia bude ta tam.

Teprve po udělení aprobace vám zaměstnavatel, pokud s vámi bude spokojený (a vy s ním), vystaví novou pracovní smlouvu už na pozici lékaře, která je ve většině případů omezená na dobu určitou do složení atestace (Facharztprüfung).

A co z mojí zkušenosti plyne? Za prvé, že pracovní místo najdete i bez aprobace (než vám bude udělena) a není třeba si z toho dělat těžkou hlavu. A za druhé, že pokud máte jakýkoliv problém například s dokumentací pro vyřízení aprobace, kontaktujte příslušný úřad, možná vám podobně jako mně vyjde vstříc a váš problém bude rychle vyřešen.

Chcete pracovat v Německu jako lékař/ka, ale nevíte, jak vyřídit aprobaci? Chtěli byste návod, kdy nebudete muset nic nikde složitě studovat? Objednejte si eBook “Lékařem v Německu I”, najdete v něm všechny potřebné informace pro vyřízení aprobace v zemích bývalého východního Německa (tedy v Berlíně, Braniborsku, Durynsku, Meklenbursku-Předním Pomořansku, Sasku a Sasku-Anhaltsku).

  • přehled potřebné dokumentace i s adresami, kam žádost o aprobaci zaslat
  • informace o průběhu zkoušky z odborné němčiny (Fachsprachprüfung) a jak se k ní přihlásit
  • návod jak napsat a strukturovat životopis a průvodní dopis             
  • moje tipy rady, díky kterým na celém procesu ušetříte nemalé peníze a hlavně to nejcennější, váš čas

Pokud teď řešíte zda odejít do Německa nebo ne, mohl by vás zajímat e-book s 10 nejčastějšími dotazy a odpovědmi na ně. V e-booku najdete odpovědi například na tyto otázky:

  • Najdu vůbec jako čerstvý absolvent bez zkušeností pracovní místo?
  • Kde budu v Německu bydlet?
  • Jak v Německu funguje systém zdravotního pojištění?
  • Jaký je plat lékaře nebo sestry v Německu? Jaké jsou tam náklady na život?

Jsem lékařka, manželka a čerstvá maminka pracující a žijící přes pět let v Německu. Pomáhám lidem se získáním povolení k výkonu lékařského zaměstnání, přípravou na pracovní pohovory nebo vyřízením rodičovského příspěvku, aby ušetřili vlastní nervy i čas. Celý můj příběh najdete zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.